سونوگرافی داپلر در بارداری

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی (اولتراسوند) داپلر وضعیت حرکت خون در تمامی رگهای خونی را با کمک امواج صوتی به صورت شنیداری و دیداری به پزشک ارائه میکند. از صدای بازتاب شده میتوان برای تشخییص محدودیت گردش خون، لخته خون و سلامت جنین استفاده کرد. سونوگرافی داپلر بر خلاف تصویر برداری سونوگرافی معمولی که تصویر جنین را برای والدین نمایش میدهد، تنها برای گردش خون در جنین مورد استفاده قرار میگیرد.

آزمایش سونوگرافی داپلر با ابزار دستی به نام مبدل (transducer) هدایت میشود. سه نوع سونوگرافی داپلر وجود دارد: پیوسته، رنگی و دوپلکس.

 

  • سونوگرافی داپلر پیوسته – به آن Bedside Ultrasound نیز گفته میشود. سونوگرافی داپلر پیوسته از از امواج صوتی بازتاب شده به عنوان ابزار تشخیصی قابل شنیدن استفاده میکند. پزشک با استفاده از یک دستگاه قابل حمل کوچک به صداهای انعکاس یافته گوش میدهد. رگهای خونی مسدود شده، باریک و باز هر یک صدای مشخصی ایجاد میکنند. این نوع سونوگرافی داپلر برای تشخیص فوری احتمال ضعیف شدن گردش خون استفاده میشود.

 

  • سونوگرافی داپلر دوپلکس – در این روش تصاویر بصری با امواج صوتی ایجاد میشود. هنگامی که امواج صوتی از رگهای خونی بازتاب میشوند تصویر ایجاد میکنند. با استفاده از برنامه کامپیوتری میتوان صداها را به نمودار تبدیل کرد تا جهت رگ خونی مورد نظر و سرعت گردش خون درد آن را مشخص کرد.

 

  • سونوگرافی داپلر رنگی – این روش مشابه داپلکس است و در آن تصویری از امواج صوتی به دست می آید. تفاوت آن در این است که به جای تبدیل صدا به نمودار، یک تصویر رنگی از سرعت گردش خون از طریق صدا ایجاد میشود.

 

  • سونوگرافی داپلر قدرتی یا پاور- سونوگرافی داپلر قدرتی نوعی سونوگرافی داپلر رنگی است که میتوان به داخل اندام نفوذ کند تا نگاه دقیقتری به آنچه در داخل یک اندام اتفاق افتاده است داشته باشیم. نتیجه آن ایجاد تصویری است که سرعت و جهت خون را رنگی نشان میدهد.

 

چرا سونوگرافی داپلر در بارداری استفاده میشود؟

این روش کاربردهای تشخیصی زیادی در شرایط پزشکی مختلف دارد اما در بارداری به لحاظ سلامت بارداری و سلامت جنین استفاده از آن محدود است. اغلب از سونوگرافی داپلر در بارداری برای بررسی گردش خون ناف جنین، گردش خون جفت و گردش خون در قلب و مغز استفاده میشود. با استفاده از نتایج سونوگرافی داپلر پزشک میتواند مشخص کند آیا محدودیت گردش خون به علت کم خونی سلولهای داسی شکل، حساسیت RH  و یا باریکی رگهای خونی عامل ناهنجاریهای جنین است یا خیر.

محدود بودن گردش خون به جنین میتواند باعث وزن کم در حین تولد، کوچک بودن اندازه و یا اختلال در رشد شود.

 

منبع:

https://www.babymed.com/ultrasound/doppler-ultrasound-during-pregnancy

 

 

 

تمامی حقوق برای سایت دکتر غلامرضا سیف محفوظ است © کپی رایت 1397. طراحی وب سایت: داکتاپ (شبکه حرفه ای پزشکان)

Log in with your credentials

Forgot your details?